Kao višegodišnji mali grm visine do 50 cm sa drvenastom stabljikom i jakim korjenom dolazi kadulja u velikom mnoštvu na kršu našeg čitavog obalnog područja, a zalazi duboko i u unutrašnjost krša.
Donji dijelovi stabljike su drvenasti, a gornji zeljasti. Čvrsti su listovi uski, eliptični i na dugoj peteljci nasuprotno poredani na stabljici.
Čitava je biljka pokrivena gustim dlakama, te je zato zeleno sive boje.
Cvate u V i VI mj. ljubičastim cvjetovima koji se razvijaju na vrhu ogranaka u prividnim klasovima. Čitava biljka ima jak i aromatičan miris. Svako čupanje kadulje sa korjenom ogoljuje naš krš, pa jer kadulja na kršu stvara osnove za pošumljavanje, treba ju kao takvu čuvati i racionalno sabirati.
Sabiranje listova (Folia Salviae) vrši se poslije cvatnje na taj način da se prirežu jednogodišnji izboji stabljike, te se sa njih skine list kojeg se stavi na sušenje na zračno mjesto u hladu.
List kadulje iza sušenja mora biti potpuno čist bez vršnih dijelova stabljike i bez ikakvih drugih primjesa. Čišcenje kaduljinog lista u većim količinama obavlja se naročitim strojevima za čišćenje, a pakovanje se vrši u tipiziranim jutenim balama koje se dobivaju tlačenjem u hidrauličnom tijesku.
3—4 kg svježih listova daje 1 kg suhe droge.
Od otpadaka poslije čišćenja kaduljinog lišća kao i od čitave biljke dobiva se destilacijom kaduljino ulje (Oleum Salviae).
Primjena kadulje veoma je raznolika. Upotrebljava se kao sredstvo za ispiranje grla i usta, kod raznih upala, zatim kod kašlja, prehlade i dr.
Nema komentara:
Objavi komentar